Zavřít menu

Média

Kategorie

Výběr

Projekt

Praha 8. dubna 2025 (PROTEXT) - Nakladatelství Galén vydává novou knihu JAROSLAVA TVRZNÍKOVÁ - OD ROBINSONKY KE SVOBODNÉ EVROPĚ. Kniha přináší příběh jedné z nejvýznamnějších českých hereček, která se jako hvězda Národního divadla postavila normalizaci a našla svobodu.

Kniha Filipa Stojaníka není jen o herectví, ale i o hodnotách, za které stojí bojovat. Díky ní můžeme vstoupit do světa, kde se prolínají záře divadelních reflektorů, dramatické zvraty na jevišti života a odvaha postavit se nepřízni osudu.

První autorizovaná monografie o Jaroslavě Tvrzníkové je víc než jen knihou – je svědectvím o jednom z nejvýraznějších uměleckých i osobních osudů 20. století.

Jaká cena se platí za svobodu? Jaroslava Tvrzníková měla vše, co si mohla přát. Byla hvězdou Národního divadla, její herecká kariéra rostla a úspěchy se jen množily. Ale přišel moment, kdy musela čelit volbě: Buď zůstane a přizpůsobí se normalizačnímu režimu, nebo riskuje vše a odejde za svobodou. Se svým manželem, hercem Martinem Štěpánkem, zvolila druhou cestu. Znamenalo to opustit zemi, rodiče, přátele, kariéru - a začít s manželem a dětmi znovu v cizím prostředí. Ne s jistotou, ale pouze s nadějí.

Jak těžké je stát se hercem v cizí zemi? Co znamená ztratit svůj domov? A jaké byly pocity, když se po třinácti letech vrátila do Československa?

Příběh Jaroslavy Tvrzníkové není jen o divadle nebo o politice. Je to příběh o odvaze čelit nepřízni osudu. Monografie „Od Robinsonky ke Svobodné Evropě“ odhaluje nejen dramatické momenty, ale i hluboké lidské emoce, které za každou volbou stály.

Co je na knize nejcennější?

  1. Autentický příběh, který vás inspiruje. Jaroslava Tvrzníková ve svých 16 letech zazářila ve filmu Robinsonka a následně se stala stálicí české divadelní scény. Její příběh nekončí u slávy - přichází střet s totalitním režimem, emigrace a život v exilu. Jak v sobě našla sílu začít znovu v cizí zemi a jaký byl návrat po pádu režimu? Její příběh ukazuje, že odvaha a vnitřní síla mohou překonat i ty nejtěžší překážky.
  2. Přístup ke svědectvím nejbližších. Publikace obsahuje vzpomínky rodiny, přátel a kolegů, jako jsou Simona Stašová, Petr Kostka, Taťjana Medvecká, Eva Hudečková, Pavel Kohout, Václav Vydra, či novinářů Ivana Binara, Jana Urbana a Jefima Fištejna. Příběh Jaroslavy Tvrzníkové zde ožívá v celé své hloubce a barvitosti - pohledem těch, kteří ji znali nejlépe.
  3. Zákulisní pohled na české divadlo a film. Jaké to bylo stát na prknech Národního divadla? Co obnášelo herectví v době, kdy politika zasahovala i do umění? A jak těžké bylo prosadit se v zahraničí, kde jazyková bariéra i kulturní rozdíly představovaly obrovskou výzvu? Tato kniha vám ukáže nejen lesk uměleckého světa, ale i jeho stíny.
  4. Všudypřítomná historie, která vás vtáhne do děje. Život Jaroslavy Tvrzníkové je zrcadlem doby - od 50. let, přes temná léta normalizace až po rozpačitý návrat v porevolučním Československu. Je to příběh o ztrátách, naději, a především o nezdolné touze žít svobodně.

Co všechno v knize najdete?

Kroniku jejího života: od dětství v cukrářské rodině, přes herecké začátky až po vrchol kariéry. Exkluzivní vzpomínky Jaroslavy Tvrzníkové, které vznikly na základě osobních rozhovorů a písemných poznámek. Historické prameny z Národního divadla, Divadelního ústavu či Archivu bezpečnostních složek, které odhalují dosud neznámé detaily režimního nátlaku. Osobní příběhy těch, kteří stáli po jejím boku: členů rodiny, hereckých kolegů a přátel.

Kniha bude představena v den 85. narozenin autorky.

Slavnostní uvedení knihy proběhne 17. dubna 2025 v 15:00 v prostoru Činoherní kavárny.

 

Kontakt:

Nakladatelství Galén: http://www.galen.cz

 

 

Odkaz na zdroj:

https://www.protext.cz/zprava.php?id=51971&utm_source=rssweb&utm_medium=rss&utm_campaign=rsskanaly