
Ukončit péči o pacienty, kteří jsou vůči nim agresivní nebo vulgární, mohou tuzemští lékaři z několika zákonných důvodů – praxe přitom ukazuje, že nejčastěji kvůli porušení vnitřního řádu, který si každý poskytovatel vytváří individuálně.
-1 den
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Trvalé zvyšování kvality a bezpečí zdravotní péče v ČR pomocí akreditací zdravotnických zařízení, poradenské činnosti a publikačních aktivit. Tak svoji činnost popisuje Spojená akreditační komise, která v tuzemském zdravotnictví působí již 27 let. Její ředitel David Marx v rozhovoru pro Zdravotnický deník popisuje, jak akreditační procesy v praxi probíhají a co nemocnicím i jejich pacientům přinášejí.
-2 dny
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Tuzemští lékaři, především praktici a ambulantní specialisté, často zmiňují z praxe vyplývající problém, který komplikuje a znepříjemňuje jejich práci. Trápí je, že jim české legislativní nastavení znesnadňuje ukončit péči u pacientů, kteří jsou vůči lékařům agresivní nebo vulgární. Že jde o problém velmi rozšířený, potvrdil Zdravotnickému deníku i prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.
-3 dny
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Nucený přesun bezdomovců, kteří žijí v ulicích, do velkých táborů, kde by jim byla nařízena léčba duševních nemocí a závislostí, a to pod hrozbou pokuty a vězení. Takový plán prosazuje americký prezident Donald Trump.
-5 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Sloučení Rehabilitačního ústavu Hrabyně a Fakultní nemocnice (FN) Ostrava, které proběhne v červnu, oznámil v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V čele ústavu stojí od loňského listopadu ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant. Ve vedení ústavu tehdy dočasně vystřídal zaměstnanci kritizovanou Andreu Ruprichovou, která na svůj post rezignovala.
-5 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Možnost doplácení za výběr péče, která byla načtena v rámci pozměňovacího návrhu k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, vzbuzuje rozporuplné reakce.
-6 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Lymfomy byly jednou z prvních indikací, na kterou u nás bylo možné použít genové a buněčné terapie. Za pět let, kdy máme tyto terapeutické možnosti v podobě CAR-T terapií k dispozici, se přitom zásadně změnily vyhlídky pacientů, zejména těch v pozdějších liniích léčby.
-7 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Třetí cesta vstupu léčiv na vzácná onemocnění za tři roky své existence do značné míry naplnila očekávání ministerstva, expertů, pacientů i plátců. Ti se na sympoziu Zdravotnického deníku Vzácná onemocnění shodli na tom, že se díky ní zvýšila dostupnost účinné léčby i pocit jistoty pacientů.
-7 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Elektronizace zdravotnictví pokračuje, EZ kartě přibydou nové zásadní funkce, elektronická žádanka má už vizuální podobu a díky skvělé spolupráci praktiků je připraveno veřejně dostupné sledování všech očkování v reálném čase. Mnohá řešení už jsou připravena, k jejich zavedení do praxe je ale potřeba, aby byla schválena aktuálně projednávaná novela zákona o elektronizaci zdravotnictví.
-9 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Centrum duševní rehabilitace Beroun (CDR) oslaví letos v červnu dva roky svého fungování. Dnes už zde funguje v plném provozu 5 oddělení, z toho je zhruba polovina akutních lůžek, a péče se stále rozrůstá. Navíc zde běží specializační vzdělávání pro psychiatrické sestry, do kterého se již mohou hlásit jak zaměstnanci Centra, tak sestry zvenčí.
-9 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Jednoho dne se ve Fakultní nemocnici Bulovka sbalili lékaři ARO ve tři hodiny odpoledne a odešli od svých pacientů. Ředitel Jan Kvaček tuto rebelii ustál. Také proto, že pomohli externisté a starší lékaři, a nakonec se za něj postavili přednostové. Věřili totiž jeho vizi rozvoje nemocnice i tomu, že má sílu jí naplnit.
-10 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
V Česku v posledních letech výrazně narostl počet lidí, kteří trpí některou z poruch příjmu potravy. U dívek ve věku 14 až 18 let se za posledních deset let dokonce zdvojnásobil. Odborníci, kteří tento negativní trend do značné míry připisují i vlivu sociálních sítí, zapojili do boje s poruchami příjmu potravy nejmodernější technologie, včetně virtuální reality.
-13 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví (NCEZ) Petr Foltýn získal významné ocenění. Zvítězil v hlavní kategorii eOsobnost za celkový přínos v desátém ročníku ankety eOsobnost Egovernmentu 2025. V ní byly oceněny jeho zásluhy o komplexní rozvoj elektronizace českého zdravotnictví.
-13 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Sněmovní zdravotnický výbor včera po druhém čtení projednal novely zákonů o veřejném zdravotním pojištění a elektronizaci zdravotnictví. Gró spočívalo v prohlasování celé řady pozměňovacích návrhů. Poslanci tak dali zelenou povinnému ePoukazu, negativně se postavili k úhradě vysoutěžené ceny léků místo ceny maximální, stanovisko pak nepřijali k možnosti připlácet si na výběr péče.
-14 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Obtížná, ale kruciální disciplína. Sběr klinických dat o léčbě vzácných onemocnění brzdí řada bariér

Nezbytnost sběru klinických dat o léčivech na vzácná onemocnění pro prokázání jejich efektu a pro jejich úspěšný vstup do úhrad – to bylo jedno z nosných témat, která se vinula celým sympoziem Zdravotnického deníku Vzácná onemocnění, na němž diskutovali zástupci lékařů, pacientů i plátců.
-14 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Stavební zakázky v pražské Fakultní nemocnici Motol, jejíž odvolaný ředitel Miloslav Ludvík je obviněný v korupční kauze, se zpožďují, problémy jsou hlavně s Motolským onkologickým centrem, potvrdili představitelé ministerstva zdravotnictví. Uvedli také, že Česko nedostane od Evropské unie peníze na projekty nemocnice, pokud se prokáže porušení finančních zájmů EU.
-14 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Třetí cesta vstupu léčiv na vzácná onemocnění přinesla do tuzemského systému úhrad odborníky oceňované hodnocení celospolečenského dopadu a napomohla zprůchodnění vstupu léčiv, díky němuž jsme úspěšní i v mezinárodním srovnání. V poslední době ale dochází k zamítání většího množství žádostí ze strany poradního orgánu ministerstva a terén nerozumí tomu, proč se tak děje.
-16 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Genové a buněčné terapie jsou velkou nadějí pro vážně nemocné pacienty, zároveň ale také finanční výzvou pro systém veřejného zdravotního pojištění. Abychom tuto inovativní léčbu zvládli zaplatit, je nutné začít používat platební mechanizmy, které zohlední případnou nejistotu léčebného výsledku.
-17 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
V roce 2024 bylo v evropském regionu hlášeno 127 350 případů spalniček, což je dvojnásobek počtu případů hlášených v roce 2023 a nejvyšší počet od roku 1997. Ukázala to analýza Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF).
-17 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Evropská léková agentura (EMA) i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varují veřejnost před nebezpečím neregulovaných léčivých přípravků pro moderní terapie. Tyto neschválené terapie bývají nabízeny prostřednictvím webových stránek či sociálních sítí jako poslední naděje, jejich účinnost ovšem bývá omezená či žádná a pro pacienta s sebou nesou nemalé riziko nežádoucích účinků.
-18 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Ministerstvu zdravotnictví se povedlo do novely zákoníku práce prosadit pozměňovací návrh, který ruší povinné vstupní pracovnělékařské prohlídky u prací v první rizikové kategorii a zavádí programy podpory zdraví pro zaměstnavatele. Původně tyto změny obsahovala novela zákona o specifických zdravotních službách, která čeká na první čtení ve sněmovně, zatímco takto už úprava míří do Senátu.
-19 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Povinný ePoukaz, elektronický očkovací průkaz nebo pravidelné tendry na ředitele fakultních nemocnic – to jsou některé z pozměňovacích návrhů, které byly v rámci druhého čtení ve sněmovně ve středu v podvečer načteny k novele zákona o elektronizaci zdravotnictví.
-20 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
O struktuře a organizaci tuzemské traumatologické péče a jejích případných změnách mají na konci března jednat zástupci ministerstva zdravotnictví s vedením zainteresovaných odborných společností. Oslovili jsme proto ty, na něž by případné systémové změny přímo dopadly – traumacentra.
-20 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Fakultní nemocnice Bulovka se dlouhá léta zmítala v nejistotě. Byla katastrofálně zadlužená, s pošramocenou pověstí a se zaměstnanci, kteří neviděli světlo na konci tunelu. Právě tehdy se do jejího čela postavil Jan Kvaček, do té doby úředník z ministerstva zdravotnictví, který byl znám spíše jako analytik a spoluautor úhradové vyhlášky (kterou by, paradoxně, nejraději zcela zrušil).
-20 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Jak funguje struktura a organizace tuzemské traumatologické péče a jaké systémové změny by ji mohly zlepšit. O tom na konci března mají jednat zástupci ministerstva zdravotnictví s vedením zainteresovaných odborných společností. Těch, kterých se téma týká, jsme se proto zeptali, s jakými stanovisky a podněty do jednání vstoupí.
-21 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Plánování a investice do služeb na míru každému regionu, ověřování, zda nákladná léčba skutečně vrací pacienty do práce, nebo monitorování, jestli lidé v sociálních službách skutečně dostávají péči adekvátní svému zdravotnímu stavu. To všechno je nyní možné díky tomu, že se ministerstvu zdravotnictví povedlo propojit svá data s ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV).
-21 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu vyhlášky o minimálním personálním zabezpečení zdravotních služeb, která stanovuje minimální personální vybavení nové zdravotně-sociální služby a zavádí další změny, s nimiž přišla nedávno přijatá novela zákona o zdravotních a sociálních službách. K úpravě, která nyní prošla meziresortním připomínkovým řízením, ovšem z řady míst přicházejí totožné výhrady.
-22 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Centralizace strategického řízení, jasněji vymezené kompetence jednotlivých pracovišť, lepší financování i větší důraz na modernizaci, digitalizaci a odstranění zbytečné byrokracie. To by pomohlo síti hygienických stanic podle lékaře a poslance Toma Philippa (KDU-ČSL). V případě výrazných epidemiologických hrozeb by se podle něj měla systematičtěji zapojovat armáda.
-22 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Jen několik sekund trvá prostřednictvím nové interaktivní mapy zjistit, jaké klinické studie běží ve zdravotnických zařízeních ve vašem okolí nebo kde nejblíže nabírají do zkoušek léčby konkrétního typu rakoviny či třeba tinnitu.
-23 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Friedreichova ataxie je zákeřné vzácné onemocnění, na které donedávna neexistovala jiná než komplexní symptomatická léčba, nyní se ale pacientům, kterých je v tuzemsku zhruba padesát, díky inovativní léčbě blýská na lepší časy.
-23 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Řada farmaceutických společností podala u Soudního dvora Evropské unie spolu žalobu kvůli schválené evropské směrnici o odpadech. Ta zavádí přísnější ekologické normy s cílem omezit přítomnost znečišťujících látek ve vodách a ukládá farmaceutickým a kosmetickým společnostem povinnost pokrýt minimálně 80 procent nákladů na zavedení takzvaného kvartérního čištění odpadních vod.
-23 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Pracoviště pečující o pacienty se vzácnými onemocněními sice poměrně nedávno získala kýžený statut center vysoce specializované péče, jejich legislativní ukotvení má ale stále dost mezer, které znesnadňují jejich fungování. Mezi oblasti, které tuzemskou centrovou péči posunou dál, patří i stanovení systému hodnocení kvality péče.
-24 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
V péči domácích hospiců má možnost strávit své poslední dny čím dál více lidí, zejména onkologických pacientů. Podle předsedkyně Fóra mobilních hospiců a ředitelky Hospice sv. Štěpána v Litoměřicích Moniky Markové ale stále v republice zůstávají bílá místa, kde se pacienti k této službě nedostanou, a stejně tak na péči dosáhnou hůře pacienti s některými diagnózami.
-24 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Odbory LOK-SČL nebudou vyhlašovat protesty nemocničních lékařů. Dospěly k tomu na základě dotazníku České lékařské komory mezi skoro 1300 lékaři, který poukazuje na zlepšení stavu v nemocnicích. Podle něj většina lékařů dostala v loňském roce přidáno, zlepšila se situace s čerpáním náhradního volna a k posunu došlo také v oblasti vzdělávání.
-27 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Výrazná osobnost české kardiologie profesor Miloš Táborský po patnácti letech odešel nejen z funkce přednosty 1. interní kliniky kardiologické, ale také vůbec z Fakultní nemocnice v Olomouci. „Ukončil pracovní poměr dohodou ke konci února,“ potvrdil Zdravotnickému deníku ředitel nemocnice profesor Roman Havlík.
-27 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Měly by léky nakupovat zdravotní pojišťovny, nebo jako doposud nemocnice? To je otázka, která v posledních dnech rozvířila v českém zdravotnictví vášnivou diskuzi. Ministerstvo financí totiž k velké novele zákona o veřejném zdravotním pojištění načetlo pozměňovací návrh, který právě soutěžení pojišťovnami umožňuje. Ačkoliv návrh vzápětí ze systému zmizel, ministerstvo financí jej v rámci druhého čtení plánuje znovu předložit.
-28 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury (EMA) doporučil na svém únorovém zasedání schválit nové čtyři léky. Jedním z nich je genová terapie, která by měla zlepšit životy pacientů s vzácnou nemocí motýlích křídel. Zelenou dostala také kombinace léků pro pacienty s cystickou fibrózou, díky níž by se měla terapie dostat k většímu množství nemocných.
-29 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví
Jak mohou s identifikací vzácných onemocnění v datech pomoci ORPHAkódy, kdo by je měl v budoucnu zadávat a jak dosáhnout toho, aby sběr dat co nejméně zatížil nemocnice.
-29 dní
- COM_CONTENT_ARTICLE_INFO
-
- Zdraví